Güven Sigortacılık

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?


Ailenizle birlikte mutlu bir hayat yaşamak için hep emek verdiğinizi biliyoruz. Ancak elde olmayan sebeplerle kimi zaman endişeli zamanlar geçirebileceğinizin de farkındayız. Karşılaştığınız sağlık problemleri mutluluğunuza gölge düşürmesin, nitelikli bir sağlık desteğine ulaşabilin diye sizi tamamlayıcı sağlık sigortası ile tanıştırmak istiyoruz. Tamamlayıcı sağlık sigortası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kapsamında yer alan siz, eşiniz ve çocuklarınızın anlaşmalı özel hastanelerden fark ücreti ödemeden faydalanmanıza imkân veren bir sigorta ürünüdür. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile sağlık giderlerinizi düşürebilir ve SGK kapsamında sunulan sağlık hizmetlerine daha yüksek bir standartta ulaşabilirsiniz. Bu sigorta ürünü ile Sağlık Bakanlığı ruhsatında tanımlı tüm branşlardan ve SGK anlaşması kapsamındaki hekimlerin sunduğu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Yani aradığınız doktora bütçenizi zorlamadan ulaşabilmenin konforunu yaşayabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamına Neler Girer?

Bir sağlık problemi ile karşılaşıldığı zaman girilen çözüm arayışı biraz yorucu olabilir. Bu gibi durumlarda bir de poliçenizin hangi sağlık kuruluşlarını kapsadığı ile uğraşmamak için şimdiden tamamlayıcı sağlık sigortası şartlarına göz atabilirsiniz. Siz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler, Sigorta şirketi tarafından belirlenen SGK ile anlaşmalı özel sağlık kurumlarından hizmet alırken oluşan ilave ücretler teminat altına alınır. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda ayakta tedavi teminatı ve yatarak tedavi teminatı bulunur.

Sigortanız şu teminatları kapsar; Sigortanızın başlangıç tarihinden itibaren geçirdiğiniz rahatsızlıklar için muayene olmanız, radyoloji, tahlil, fizik tedavi ve rehabilitasyon giderleriniz poliçe kapsamındadır. Tedavi giderleriniz poliçenizde belirtilen limitler dahilinde karşılanır. Aşı ve ilaç masraflarınız ise poliçe kapsamı dışındadır.

Sigortanızın başlangıç tarihinden itibaren geçirdiğiniz bir rahatsızlık için hastane yatışı ya da cerrahi yatış, acil sağlık durum giderleri ve küçük müdahaleler yatarak tedavi teminatı ile güvence altına alınır.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Tedavi görmek istediğiniz hastaneyi ve doktorunuzu seçtiniz. Sıra hasta kayıt işlemlerinde. Bu aşamayı da kolaylıkla tamamlamak için sigortanızın teminatı ile ilgili bazı bilgilere sahip olmanız faydalı olabilir. Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nı yaptırırken ve bundan faydalanacağınız zaman aklınızda bulundurmanızda fayda bulunan birkaç konu vardır. Sigortanızdan yararlanırken hiçbir problemle karşılaşmamanız için bilmeniz gereken konular şunlardır;

  • Tamamlayıcı sağlık sigortanızın geçerli olabilmesi için SGK’nın sağladığı Genel Sağlık Sigortanızın aktif olması gerekir.
  • Poliçe teminatları sadece poliçede ismi belirtilen kişileri kapsar.
  • Anlaşmasız kurumlarda gördüğünüz tedaviler poliçe teminatına dahil değildir.  
  • Tamamlayıcı Sağlık Sigortası başvurunuz sırasında ya da öncesinde bir hastalık tanısı konulmuş ya da tedavi uygulanmışsa bunlar poliçe kapsamı dışında tutulur.
  • Sadece SGK tarafından karşılanan sağlık hizmetleri teminat altına alınır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Özel Şartları Nelerdir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile siz, eşiniz ve çocuklarınız anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarından en ekonomik şekilde faydalanma şansına sahip olursunuz. Hatta SGK kapsamında ödenen estetik cerrahi, kozmetik ve diyetisyen masraflarınız da karşılanır. Ancak bazı özel durumlar poliçe kapsamınıza girmez;

  • Poliçeniz yurt dışı tedavi masraflarınızı karşılamaz. Sadece Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde geçerlidir.
  • Gözlük, çerçeve, cam, lens ve bunlarla ilgili masraflarınız karşılanmaz. Ancak göz muayenesi ve poliçenizin başlangıç tarihinden önce var olmayan, SGK’nın onayladığı göz ameliyatlarınız teminat altındadır.
  • İlaç ve aşı gibi medikal harcamalarınız ve sağlık raporu kapsam dahilinde değildir.