Güven Sigortacılık

Konut / Dask Sigortası

Konut / Dask Sigortası

Konut/Dask Sigortası Nedir?

Konut sigortası, halk arasında ev sigortası olarak da bilinir ve hem evinizi hem de evinizin içerisindeki değerli eşyayı koruma altına alabilir. Bu sayede hırsızlıktan doğal afete kadar pek çok durum karşısında evinizin zarar görmesi durumunda konut sigortaları, hasarınızı teminatlar ve poliçenizde yer alan limitler dâhilinde karşılar.

Konut Sigortası Kapsamına Neler Girer?

Her sigorta türünde olduğu gibi konut sigortalarında da ana teminatlar neredeyse aynı olmasına rağmen sigorta şirketlerine göre değişebilen ek teminatlar, güvence alanını genişletebilir.

Güven Sigorta olarak hem evinizi güvence altına alan hem de hayatınızı kolaylaştıran Konutlar İçin Konut Sigortası’nda yıldırım, fırtına, kar ağırlığı gibi doğal afetlerin yanı sıra hırsızlık, taşıtların evinize çarpması, yakıt sızması gibi durumlar da poliçeye dâhil edilebilir. Ayrıca “Ev Yardım Hizmetleri” sayesinde yılda bir kez olmak üzere ücretsiz kombi ya da klima bakımını yaptırabilir, 6 metrekare halınızı ücretsiz bir şekilde yıkatabilirsiniz, diğer işlemlerinizde özel indirimlerden yararlanabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

17 Ağustos 1999 depreminin ardından kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından sunulan Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sırasında ya da deprem sonrasında binada oluşabilecek hasarları karşılamayı amaçlar. Yani “DASK neden önemli?” sorusunun cevabı, deprem nedeniyle oluşabilecek maddi zararınızın karşılanmasıdır.
Halk arasında DASK olarak da bilinen bu sigorta türünü yaptırmak zorunludur. Deprem sigortası olmadığı takdirde su, elektrik gibi abonelikleri açamaz ya da evinizle ilgili yasal bir işlem yapamazsınız.

Zorunlu Deprem Sigortasının (DASK) Avantajları Nelerdir?

Yıllık olarak yapılan yani her yıl yenilenmesi gereken Zorunlu Deprem Sigortası, deprem nedeniyle konutlarda oluşabilecek hasarları, azami teminat tutarını geçmeyecek şekilde karşılar. 2021 yılı için belirlenen azami teminat tutarı 268.000 TL’ dir. Yani evinizde oluşacak hasarlar, 268.000 TL’ye kadar bu sigorta tarafından karşılanır. Üstelik bu noktada sadece binada direkt deprem nedeniyle oluşan hasarların değil, aynı zamanda depremin sonucunda meydana gelen tsunami, yangın gibi durumların da DASK’ın teminatları kapsamına girdiğini belirtmekte fayda var.

Deprem sigortası, afet dışı nedenlerden dolayı oluşan zararları ve konut içerisindeki eşyada meydana gelebilecek kayıpları karşılamaz. Bu teminatları konut sigortaları sunar. Eğer deprem dışında hırsızlık, sel ya da üçüncü şahıslar nedeniyle oluşabilecek risklere karşı evinizi ve eşyanızı koruma altına almak istiyorsanız konut sigortası yaptırmalısınız.